Obrączka często ląduje na tym samym palcu co pierścionek zaręczynowy. Nie jest to połączenie, które dziwi. Teoretycznie zestawić ze sobą można dowolną obrączkę i pierścionek, ale w praktyce nie każde zestawienie jest udane. Zatem jaki pierścionek pasuje do obrączki? Poznaj wskazówki ekspertów.
Jaki pierścionek pasuje do obrączki? Najważniejsze wskazówki
Każda kobieta może mieć na ten temat nieco inne zdanie. Niektóre panie po ślubie zdejmują pierścionek zaręczynowy i zakładają go jedynie na specjalne okazje. Inne przenoszą go na drugą rękę lub inny palec. Jednak zazwyczaj pierścionek i obrączka trafiają na ten sam palec. Takie połączenie może się udać, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Jeśli pierścionek zaręczynowy jest okazały i bogato zdobiony, to obrączka powinna być raczej prosta, minimalistyczna. Podkreśli wtedy piękno pierścionka i nie będzie z nim konkurować. Idealnie, gdy pierścionek i obrączka są ze sobą spójne pod względem stylistycznym. Na szczęście nie jest to obecnie trudne. W salonach jubilerskich często kupić można gotowe zestawy lub pierścionki i obrączki z tej samej kolekcji.
Jaki pierścionek najlepiej pasuje do obrączki? Spore znaczenie ma oczywiście materiał wykonania biżuterii. Ciekawą propozycją są obrączki i pierścionki powstałe z połączenia dwóch kruszców. Można też pokusić się o samodzielnie stworzenie takiego zestawienia, łącząc pierścionek z żółtego złota i obrączkę z białego złota. Jeśli mimo wszystko oba elementy mają być wykonane z tego samego kruszcu, trzeba zwrócić uwagę na jego odcień i próbę.
Jaki pierścionek najlepiej pasuje do minimalistycznej obrączki?
Minimalistyczna obrączka na pewno ułatwia sprawę. Pasować będzie do niej w zasadzie każdy pierścionek. Panie, które cenią sobie minimalizm, mogą postawić tutaj na prosty pierścionek z delikatnymi zdobieniami. Jednak do klasycznej obrączki pasować będzie także bardziej efektowny pierścionek zaręczynowy. Może być to model z jednym lub wieloma kamieniami szlachetnymi. W tym przypadku pozwolić sobie można naprawdę na wiele.
Jaki pierścionek pasuje do obrączki z kamieniami?
Niestety nieco więcej ograniczeń narzuca bogato zdobiona obrączka. Jeśli jest cienka i ozdobiona niewielkimi kamyczkami, warto postawić na pierścionek utrzymany w podobnej stylistyce. Do obrączki z kamieniem pasować będzie także pierścionek zaręczynowy z jednym, większym kamieniem. Powinien jednak korespondować kolorystycznie z kamieniami umieszczonymi na obrączce. W przypadku mocno zdobionych modeli lepiej zrezygnować z pierścionków z dodatkami kwiecistymi.
Obrączka i pierścionek zaręczynowy - czy kolejność ma znaczenie?
Wiele kobiet chce nosić na jednym palcu obrączkę i pierścionek zaręczynowy. Pojawia się jednak pytanie - jaka powinna być ich kolejność? Nie ma tutaj żadnej uniwersalnej reguły, do której trzeba się stosować. Jednak w praktyce większość kobiet nosi te dwa elementy biżuterii w podobny sposób. Obrączka nakładana jest na pierścionek zaręczynowy. Takie ustawienie ma dla wielu osób spore znaczenie. Z kolei odwrotna kolejność sprawia, że obrączka pełni funkcję fundamentu. Mimo wszystko zawsze najważniejszą kwestią jest zachowanie w tym przypadku spójności stylistycznej.
Wygoda przede wszystkim - jak nosić biżuterię na jednym palcu?
Warto również zwrócić uwagę na aspekt praktyczny noszenia obrączki i pierścionka zaręczynowego na jednym palcu. Biżuteria w tym przypadku nieustannie o siebie ociera, co z czasem prowadzić może do jej zarysowania i powstawania uszkodzeń mechanicznych. Dlatego warto zainwestować w obrączkę i pierścionek wykonane z naprawdę wysokiej jakości kruszców. Należy też pamiętać o swojej wygodzie. Niestety nie zawsze noszenie tych dwóch elementów na jednym palcu jest komfortowe. Jeśli obie ozdoby są szerokie, może pojawić się problem ze zginaniem palców.
Jak należy nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę?
W Polsce tradycyjnie pierścionek zaręczynowy jest noszony na palcu serdecznym. Do czasów powstania styczniowego pierścionek i obrączka znajdowały się zawsze na lewej dłoni - prowadzącej prosto do serca. Podobnie było w całej Europie Zachodniej. Później zaczęto przekładać biżuterię na rękę prawą. Jedynie wdowy po śmierci męża przekładają obrączkę z prawej na lewą dłoń. Jest to symbol żałoby.
Wiele kobiet po ślubie nosi obrączkę i pierścionek zaręczynowy na tym samym palcu. Wynika to ze względów praktycznych. W Polsce obrączka zawsze znajduje się na palcu serdecznym prawej ręki.
Co ciekawe, inaczej to wygląda w innych zakątkach świata. W kulturze węgierskiej obrączka pełni dwie role. Od momentu zaręczyn do ślubu jest obrączką zaręczynową. Nosi się ją na lewej ręce. Po zawarciu sakramentu małżeństwa trafia na prawą dłoń i jest obrączką ślubną. Z kolei w Skandynawii kobiety noszą dwie obrączki - zaręczynową i ślubną. Obie są identyczne i znajdują się na lewej dłoni.