Jak powstaje pierścionek z diamentami

Większość z nas oglądając biżuterię, taką jak łańcuszki, pierścionki czy zawieszki, nie zastanawia się jak ona powstaje. Dużo osób może mieć w wyobraźni tradycyjnego złotnika, który w małym warsztacie ręcznie wyrabia wszystkie elementy, a następnie łączy je pod szkłem powiększającym. W rzeczywistości, wyrób biżuterii wygląda już nieco inaczej.

Planujesz zaręczyny?

Wiele osób może zacząć interesować się tym, jak powstają pierścionki (np. diamentami) w momencie planowania zaręczyn. W końcu mamy wówczas styczność z tyloma elementami biżuterii, że trudno nie zacząć zadawać sobie pytań, jak właściwie możliwe jest wykonanie tylu drobnych elementów w różnych rozmiarach i takiej ilości?

Na początku procesu konieczne jest dokładne zaplanowanie, jak będzie wyglądał nasz pierścionek z diamentem. Projektant przelewa swoją wizję na papier, a następne, na jej podstawie graficy tworzą model 3D. Musi być on idealny, ponieważ na podstawie niego, drukarki 3D wykonują sztuczny model, który jest idealną kopią biżuterii, która jeszcze nie powstała. Na podstawie tego modelu, tworzy się silikonową formę, która następnie wypełniania jest woskiem.

Od modelu do pierścionka z diamentem

Uzyskane woskowe elementy łączy się w tak zwane drzewko, choinkę - do jednej osi przytwierdzonych jest kilkanaście lub kilkadziesiąt obrączek. Choinka zostaje zalana gipsem, a następnie wosk zostaje rozpuszczony, dzięki czemu powstaje dokładny odlew. To właśnie w taką formę wlewa się złoto, a następnie wyciąga kolejną “choinkę” - tym razem zawierająca już w połowie gotowe produkty.

Dopiero w tym momencie nasza wizja o pracującym złotniku zaczyna mieć coś wspólnego z rzeczywistością. Specjalista obrabia i szlifuje surową biżuterię tak, aby była ona idealnie lśniąca i bez żadnych wad. Następnie, w koronę wkładany jest diament (wcześniej ręcznie wyszlifowany) - jest to zadanie zbyt precyzyjne, aby powierzyć je maszynie. Jeśli chodzi o ewentualny grawerunek, wykonywany jest on najczęściej na gotowej biżuterii, na życzenie klienta.

Powstawanie pierścionka z diamentem to długi i wyjątkowy proces – jak widać, na każdym kroku dbamy o precyzję oraz dokładamy wszelkich starań, aby gotowy produkt był piękny i cieszył oko przyszłych właścicieli.