O diamentach

To one zdobią palce niejeden szczęśliwej narzeczonej – diamenty na stałe weszły do współczesnego jubilerstwa. Trudno znaleźć salon, który nie oferuje żadnych ozdób z tym wytwornym i trwałym kamieniem szlachetnym. Czemu jest on tak wyjątkowy, jak powstał i dlaczego od zawsze był pożądany, chociażby przez monarchów, którzy ozdabiali nim swoje insygnia?

Kamienie szlachetne z.... węgla

Nie każdy wie, że diament ma bardzo zbliżony skład do grafitu – tego samego, z którym większość z nas ma styczność używając najzwyklejszych ołówków. Oba zbudowane są z cząsteczek węgla, jednak co je między sobą różni to wiązania. W graficie są one niezbyt trwałe, za to w kamieniu szlachetnym – bardzo trudne do przerwania. To dlatego jest on tak trwały i niezniszczalny – i to dlatego, jego złoża od milionów lat znajdują się pod ziemią, skąd nadal wydobywany jest w formie nieoszlifowanej.

Jak wydobywa i obrabia się diamenty?

Te kamienie szlachetne, jak już wiemy wydobywa się w kopalniach. Wcześniej przebywają one jeszcze niżej, w głębi kuli ziemskiej. Na powierzchnię (lub w jej okolice) transportowane są dzięki magmie, która jest sprawczynią erupcji wulkanów. Największe złoża tych składających się z węgla kamieni znajdują się więc w znanych miejscach (m.in. w Indiach, południowej Afryce a także Rosji oraz Australii), co nie zmienia faktu, że często można znaleźć je w oddalonych lokalizacjach - zostały np. przeniesione przez prąd rzeki czy trzęsienie ziemi.

Wygląd diamentów wydobywanych ze złóż

Oczywiście, zbiory z kopalni w żaden sposób nie przypominają pięknych, oszlifowanych brylantów, które podziwiać możemy w sklepach z biżuterią. Po ich wydobyciu konieczne jest więc przekazanie ich do miejsc zajmujących się obróbką i szlifowaniem (najwięcej takich firm działa obecnie w Indiach). Dopiero wówczas specjaliści są w stanie wydobyć z nich blask i przygotować je do obsadzenia w pierścionkach, naszyjnikach czy kolczykach.

Diamenty od zawsze obecne były wśród ludzi – przypisywano im magiczne właściwości lub nadprzyrodzone pochodzenie. Mimo, że w XXI wieku wiemy już, skąd dokładnie pochodzą, warto nie zapominać o starożytnych wierzeniach – wiara w to, że są odłamkami gwiazd z pewnością nada im odrobinę romantyzmu!