Nowe produkty

Promocje

Brak promowanych produktów w tym momencie.

Diamenty - Zasada 4C i pierścionki z diamentami

Kupowanie biżuterii to niemałe wyzwanie - należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak tworzywo, kamień szlachetny, rodzaj ozdoby oraz, co może wydawać się najważniejsze, osobiste upodobania osoby, która będzie ją nosić.

Jak wybierać diamenty?

Najszlachetniejsze ze wszystkich kamieni nie są identyczne. Diamenty różnią się między sobą czystością, wielkością, szlifem oraz kolorem. Aby ułatwić klasyfikowanie tych drogocennych kamieni, stworzona została Zasada 4C. Jest to sposób na określenie jak wysoki gatunkowo jest dany kamień. Pod uwagę bierze się wówczas:

  • karaty (carat) - czyli masę,
  • barwę (colour),
  • czystość (clarity),
  • szlif (cut).

Zasada 4C może pomóc w wyborze odpowiednich ozdób, takich jak pierścionki z diamentami. Należy brać pod uwagę karaty - to masa kamieni, która równa się 0,2 grama. Oczywiście, czym większy jest wybrany przez nas kamień, tym jest droższy, ale także bardziej efektowny!

Barwa i czystość diamentu

Wybierając pierścionek lub jakąkolwiek inną ozdobę, warto pamiętać także o pozostałych elementach Zasady 4C – nie tylko o wielkości kamienia. Barwa i czystość to dwa ważne aspekty, które konieczne są do tego, aby dobrze ocenić wysoką jakość kupowanego produktu.

Barwa kamienia może być zarówno żółta, szara, brązowa lub bezbarwna. Możliwe są także fantazyjne warianty, takie jak pomarańczowe, różowe czy niebieskie. Najwyżej cenione są całkowicie kamienie bez koloru. Czystość to kolejna wytyczna – najcenniejsze są oczywiście kamienie bez jakichkolwiek skaz, ale mogą zdarzyć się także takie ze znamionami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Szlif i jego wpływ na pierścionek

Oczywiście, szlif to czwarte kryterium Zasady 4C. To od niego zależy w dużej mierze atrakcyjność wybieranego przez nas pierścionka. Może być to wariant klasyczny, okrągły, kwadratowy, lub też bardziej fantazyjny - przypominający kształt gruszki, serca, czy też owalu.

Przy wyborze pierścionka z diamentem najlepiej zdać się na fachową wiedzę jubilera związaną z Zasadą 4C a także na swój własny gust – jubiler pomoże w wyborze szlachetnego kamienia, natomiast kształt zależy od gustu osoby, która będzie nosić kupowana przez nas ozdobę.