Jak nosić sygnet męski? Do czego warto go zakładać i podczas jakich okazji sprawdzi się najlepiej? Tego typu biżuteria z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W stylu jej noszenia panuje dość duża swoboda, ale istnieją pewne zasady, do których warto się stosować.
Sygnet męski - jak noszono go dawniej?
Już mieszkańcy starożytnej Grecji nosili na palcach ozdoby z kości słoniowej. Oczywiście wtedy nie zastanawiano się nad tym, który palec jest najlepszy do noszenia sygnetu. Panowała w tym zakresie pełna dowolność, a pierścieni często było kilka.
W średniowieczu z kolei po ten rodzaj biżuterii chętnie sięgali przedstawiciele europejskiej szlachty. Dużą popularnością cieszyły się srebrne lub złote sygnety ozdobione kamieniami szlachetnymi. Były symbolem luksusu i zamożności. W wieku VIII sygnety służyły także do pieczętowania ważnych dokumentów.
Sygnet męski - jak nosić ten rodzaj biżuterii?
Dzisiaj dostęp do biżuterii stał się bardzo łatwy. Coraz więcej panów sięga więc po sygnety i nie tylko. To naprawdę dobry wybór. Wykonany ze złota sygnet świadczy o dobrym guście i wyraża osobowość swojego właściciela.
Jak należy nosić sygnet męski? Zgodnie z polską tradycją najlepszym miejscem na sygnet jest serdeczny palec lewej ręki. Kawalerowie mogą z kolei pierścień założyć na serdeczny palec prawej dłoni. Z kolei w tradycji angielskiej sygnety noszone są na małym palcu prawej ręki. Jeszcze inaczej jest w krajach Bliskiego Wschodu. Tam sygnet noszony jest na kciuku lub palcu środkowym. Dzisiaj niektórzy panowie sygnet noszą razem z obrączką ślubną na tym samym palcu.
Sygnet męski - dla kogo przeznaczona jest ta biżuteria?
Nie da się ukryć, że sygnety męskie największą popularnością cieszą się wśród mężczyzn ceniących sobie tradycyjne wartości. Sygnety doskonale sprawdzają się jako element stylizacji formalnych. Świetnie komponują się z eleganckim garniturem. Sygnet podkreśla wtedy profesjonalizm i wskazuje na wysoki status społeczny.
Oczywiście sygnety nie są zarezerwowane jedynie dla przedstawicieli świata biznesu. Może je nosić każdy mężczyzna, ale jest to ozdoba dość specyficzna, która nie zawsze sprawdza się równie dobrze. Trzeba tutaj uważać, aby nie popełnić modowej wpadki.
Na jaki sygnet męski warto się zdecydować?
Wiadomo już, jak nosić sygnet męski. Jaki model warto wybrać dla siebie? Niezmiennie od lat największą popularnością cieszą się sygnety złote i ozdobione kamieniami szlachetnymi. Oczywiście nie stosuje się tutaj czystego, 24-karatowego złota, bo jest ono miękkie i podatne na zarysowania. Lepiej sprawdza się złoto 18-karatowe.
Sygnety wykonywane mogą być też z innych materiałów np. tytanu lub platyny. Platyna jest hipoalergiczna, a więc stanowi dobry wybór dla panów o wrażliwej skórze. Jest to jednak materiał drogi i ciężki. Lżejsze są sygnety tytanowe. Jednocześnie cechują się dużą wytrzymałością. Sygnety są coraz częściej grawerowane i zdobione kamieniami.
Sygnet musi być dopasowany do stylu swojego właściciela. Jeśli mężczyzna lubi prostotę i ceni sobie minimalizm, najlepszym wyborem będzie niewielki, klasyczny sygnet. Z kolei dla panów, którzy lubią wyróżniać się z tłumu, przeznaczone są duże, oryginalne sygnety np. ozdobione kolorowymi kamieniami. Zawsze jednak należy pamiętać o umiarze. Sygnet to bardzo wyrazisty dodatek, który nie lubi konkurencji. Nie warto go więc łączyć z inną, błyszczącą biżuterią. Lepiej postawić na klasyczny zegarek ze skórzanym paskiem.
Do jakich stylizacji pasuje męski sygnet?
Klasyczny sygnet ze złota najlepiej prezentuje się połączony z eleganckim garniturem. To biżuteria przeznaczona na specjalne okazje, która na co dzień sprawdza się raczej kiepsko. Do garnituru dobrze jest też dobrać ładne spinki do mankietów - także wykonane ze złota. Jeśli dodatki są srebrne, sygnet powinien być wykonany nie z żółtego, ale białego złota.
Do stylizacji codziennych lepszym wyborem będą sygnety wykonane z innych materiałów np. srebra lub tytanu. Łączyć je można z wieloma różnymi elementami garderoby.
Męski sygnet - hit czy kit?
Sygnet od setek lat stanowi element męskiej mody. Dawniej był symbolem rodzinnego dziedzictwa. Możnowładcy wykorzystywali go do pieczętowania listów i stemplowania ważnych dokumentów. Dzisiaj sygnety nie mają już takiego znaczenia. Stanowią gustowny dodatek, a niekiedy pamiątkę rodzinną. Sięga po nie coraz chętniej duża liczba mężczyzn.
Jak nosić sygnet męski? To kwestia w dużej mierze indywidualna, ale tradycyjnie noszono go na małym palcu dłoni. Ułatwiało to pieczętowanie dokumentów. W Polsce sygnet noszony jest zazwyczaj na serdecznym palcu lewej ręki. Wskazuje to na przywiązanie do tradycji. Palec serdeczny prawej dłoni zarezerwowany jest dla kawalerów. Są jednak panowie, którzy sygnet noszą na małym palcu prawej ręki, co symbolizuje indywidualizm. Każdy powinien sam podjąć decyzję, jak chce nosić sygnet.