Jak wyczyścić złoto domowymi sposobami i czy jest to trudne?

Jak wyczyścić złoto? To pytanie z pewnością zadaje sobie niejeden właściciel złotej biżuterii. Dzisiaj utrzymanie jej w czystości nie jest zbyt dużym problemem. Na rynku zaopatrzyć się bowiem można w specjalistyczne preparaty przeznaczone specjalnie do czyszczenia złota. Jednak w praktyce wcale nie trzeba ich kupować. Wystarczy sięgnąć po to co jest pod ręką w każdym gospodarstwie domowym. 

Jak wyczyścić złoto - sprawdzone, domowe metody

Złoto to metal szlachetny, bardzo trwały, który jednak na skutek codziennej eksploatacji może ulec z czasem pewnym zabrudzeniom. Niekiedy traci swój pierwotny blask i ulega sczernieniu. Jak można go wyczyścić? 

W celu przywrócenia złotej biżuterii blasku trzeba jedynie sięgnąć po miękką ściereczkę. Przy niewielkich zabrudzeniach powinna się ona sprawdzić doskonale. Gdy złoto jest nieco bardziej sczerniałe, pomóc może zwykły płn do mycia naczyń. W połączeniu z sodą oczyszczoną tworzy mieszankę, która błyskawicznie usuwa z metalu zanieczyszczenia i przywraca mu pierwotny blask. 

Jak jeszcze można wyczyścić złoto za pomocą domowych sposobów? Wspomnianą już sodę oczyszczoną połączyć można też z wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowaną miksturę wystarczy rozprowadzić po złotej biżuterii i pozostawić na pół godziny. Potem całość należy jedynie dokładnie wypłukać i gotowe. 

Jak wyczyścić złoto za pomocą specjalistycznych preparatów?

Zawsze też można zaopatrzyć się w specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia złota. Są to na ogół preparaty o dość łagodnym działaniu, które czyszczą złotą biżuterię, a jednocześnie w żaden sposób nie uszkadzają jej powierzchni. Wcześniej warto się upewnić, co do ich skuteczności, stosując je w mniej widocznym miejscu. 

Jak wyczyścić sczerniałe złoto i czy jest to w ogóle możliwe?

Złoto po jakimś czasie często czernieje. Nie ma w tym nic dziwnego - to zjawisko zupełnie normalne. Na szczęście złotej biżuterii można przywrócić pierwotny blask i wcale nie jest to trudne. Dobrze sprawdza się w tym przypadku wspomniany już roztwór z sody oczyszczonej. 

Przy okazji warto zastanowić się, jak często należy czyścić złoto. Okazuje się, że powinno się to robić regularnie np. raz na pół roku. Jeszcze częściej złoto powinny czyścić osoby, które wykonaną z niego biżuterię noszą na co dzień. Wtedy szybciej się ona brudzi i intensywniej czarnieje. W praktyce niestety wiele osób o tym zapomina.

Spore znaczenie mają przy tym również warunki, w których przechowywana jest złota biżuteria. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku miejsca suche i zaciemnione. W warunkach wysokiej wilgotności i znacznego nasłonecznienia złoto może znacznie szybciej tracić swój blask i czernieć, co nie prezentuje się oczywiście zbyt ładnie. Najlepiej zainwestować w specjalną szkatułkę lub kuferek na biżuterię, aby mieć pewność, że będzie mieć odpowiednie dla siebie warunki.